30. 4. 2013

V sobotu 27. dubna 2013 byla v Prachaticích již podesáté udělována tzv. „Lesní cena“, správně Cena naděje a porozumění, kterou společně udělují již od roku 1995 prachatická organizace Strany zelených a okresní sdružení Zelených (Bündnis 90/die Grünen) Freyung-Grafenau.

Za německou stranu byli ocenění organizátoři i frekventanti kurzů německého a českého jazyka „Cizí jazyk bez okolků – česko-německy“ z Mauthu. Kurzy už absolvovaly stovky zájemců o jazyk sousedů z obou strany hranice.

Z ČR získala cenu paní profesorka Vlasta Kroupová za své celoživotní dílo ve sbližování obou národů a za významnou vzdělávací činnost na poli životního prostředí. Paní profesorka je velmi aktivní jak na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity, tak v rámci spolkové činnosti.

Ocenění byla předávána za účasti předsedy okresního sdružení Bündnis 90/die Grünen Freyung-Grafenau pana Hanse Madla  Deinharta a předsedy jihočeských zelených Karola Lesného. Předávání ceny se zúčastnila bývalá ministryně školství, členka předsednictva Strany zelených Dana Kuchtová a účastníky akce pozdravil i starosta Prachatic pan Martin Malý.