10. 3. 2021

Zelení přicházejí s návrhem ročního kuponu za 10 korun na městskou hromadnou dopravu. Určena má být lidem v hmotné nouzi. Svého zastupitele Svatomíra Mlčocha vyzvali, aby návrh předložil k projednání městskému zastupitelstvu.

Návrh počítá s tím, že takový kupón mohou získat pouze žadatelé, kterým stav hmotné nouze potvrdí Úřad práce. „V souvislosti s pokračující pandemií covid-19 se hodně lidí s nízkými příjmy dostalo do velkých problémů. Dát víc než tři a půl tisíce na celoroční jízdenku je pro ně nemožné. Budou-li ale pokutováni za jízdu načerno, hrozí právě jim ze všech nejvíce spirála nesplacených dluhů a exekucí“, vysvětluje návrh spolupředseda budějovických Zelených Stanislav Černý.

V případě, že by v Českých Budějovicích návrh prošel, postavily by se vedle měst jako Paříž, Vídeň nebo Barcelona, kde slevy pro osoby v hmotné nouzi zavedli. Návrh českobudějovických Zelených koresponduje s jejich podobnými návrhy v jiných českých městech. „Je to součástí našeho boje s obrovskými dopady exekucí. Každý prozřetelný politik by měl usilovat o to, aby předcházel vzniku velkých sociálních problémů, jejichž pozdější řešení může stát násobně větší prostředky, než námi navrhované opatření“, vysvětluje Černý.