I v našem kraji je nezbytné ukončit spalování uhlí, což se samozřejmě týká i českobudějovické a strakonické teplárny. Těžiště energetiky budoucnosti bude patřit decentralizovaným projektům, které budou maximálně využívat lokální obnovitelné zdroje a podpoří místní ekonomiku a zaměstnanost. Nové reaktory v Temelíně by jen podporovaly těžkopádný, centralizovaný charakter české energetiky nehledě na zbytečná rizika s nimi spojená. Podpoříme obce proti chaotickému a svévolnému přístupu státu, hledajícího podzemní úložiště pro vyhořelé jaderné palivo.
-
Zrevidujeme Územní energetickou koncepci Jihočeského kraje, aby nebyla jen dokumentem do šuplete, ale skutečně pomohla žádoucím směrem proměňovat energetiku na území našeho kraje.
-
Postaráme se, aby se krajská zařízení a budovy staly co nejvíce energeticky soběstačnými.
-
Budeme hledat cesty k využití evropských i národních fondů pro výměnu uhelných kotlů, při provádění energeticky úsporných opatření a také pro využití energie slunce, větru či biomasy. Kraj musí obcím, malým podnikatelům, občanům i společenstvím vlastníků v bytových domech nabízet podporu při zpracování projektů v oblasti energetických úspor, či obnovitelných zdrojů.
-
Obce, na jejichž území stát hledá úložiště vyhořelého jaderného paliva, u nás najdou podporu, aby je státní úřady nevydíraly.
Podrobnější informace si přečtete v kompletním programu pro volby do Zastupitelstva Jihočeského kraje v roce 2020.