11. 10. 2021

Jako lídryně jihočeské kandidátky bych ráda poděkovala všem voličkám a voličům Zelených v Jihočeském kraji. Čekali jsme, že více lidí pochopí, jak důležité a aktuální téma je klimatická změna, a že nám dají důvěru, abychom se mohli podílet na jejím zvládnutí. Nestalo se tak – klima nebylo hlavním tématem ve volbách, řešil se Babiš. Nezbývá než doufat, že se mezi pravicovými politiky, kteří nyní ovládnou Sněmovnu, najde alespoň několik takových, kteří budou brát změny klimatu vážně. Možná jsme udělali chyby v kampani, možná ne, ale věřte, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách.

Naši snahu o zmírnění klimatických změn ale vzdát nemůžeme, jde o přežití na Zemi. Kde ale nyní brát energii a optimismus pro politickou práci, když převládá slepota vůči tomu, co se děje s planetou. Jedním zdrojem optimismu jste pro mě vy, naše voličky a naši voliči – je nás málo, ale jste tady, a jeden aktivní člověk vydá za mnoho pasivních. Dalším jsou pro mě studentské volby, kde Zelení získali 7% hlasů. Jde o nejmladší generaci a je evidentní, že tu rostou budoucí voliči Zelených. Nadějí jsou také úspěchy Zelených v Německu, Rakousku a dalších západních zemích a samozřejmě snahy Evropské unie o celkovou modernizaci společností.

Vždycky opakuji, především mladým členům a voličům Zelených, že zelená politika je ze své podstaty politikou budoucnosti – spojuje poctivý zájem o člověka s úctou k veškerému okolnímu světu. I v tzv. postkomunistických zemích přijde její doba. Proto vás všechny vyzývám k další společné práci na tom, aby tato doba přišla co nejdřív. A ještě jednou díky za Váš hlas pro Zelené.

Dana Kuchtová