23. 4. 2016

Občané Jistebnice a okolí na Táborsku a také Deštné a sousedních obcí na Jindřichohradecku při sobotním Dni proti úložišti opět vyjádřili své obavy z možného definitivního uložení nebezpečného vyhořelého jaderného paliva pod svými domovy.

Jihočeská krajská organizace Strany zelených jim vyjadřuje svoji podporu. I my vidíme jako velmi problematický postup Správy úložišť radioaktivních odpadů a Ministerstva průmyslu a obchodu, které jsou za hledání místa pro úložiště zodpovědné. Začaly geologické průzkumné práce, přestože s nimi obyvatelé zmíněných obcí nesouhlasí. V obou lokalitách jsou dokonce podány žaloby proti stanovení průzkumných území. S umístěním úložiště na území Jihočeského kraje vyjádřilo nesouhlas také krajské zastupitelstvo.

Považujeme za nezbytné přerušit průzkumné práce do doby, než budou nastaveny férové podmínky pro proces vyhledávání hlubinného úložiště. Základní podmínkou dalších jednání je nastavení otevřeného demokratického postupu s nepřekročitelným právem obcí a kraje odmítnout úložiště. Je nezbytné vést širokou debatu, jak co nejlépe naložit s odpady, jejichž břímě ponesou ještě stovky generací.

Filip Holzer, předseda jihočeské krajské organizace Strany zelených řekl: „Neměli bychom se bát dát více práv občanům obcí, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení. Zahraniční zkušenosti, například z Finska nebo Švédska jasně ukazují, že transparentní proces i právo veta obcí posiluje důvěru ve stát a nutí státní úředníky k naprosté zodpovědnosti vůči místním obyvatelům.“

 

Kontakt:

Filip Holzer, předseda jihočeské krajské organizace Strany zelených

e-mail: holzerfilip@gmail.com, tel. 721 361 097