2. 4. 2013

Vážení přátelé!

 

Děkuji vám za pozvání na tuto akci, jsem rád, že s vámi mohu strávit svůj čas, že spolu můžeme sdílet naše starosti!

Jsme tady proto, abychom dali najevo, že se nám nelíbí rozvoj atomové energetiky v Česku, ale také proč se nám nelíbí.

Dovolím si říct, že my zelení jsme zajedno v tom, že získávání energie štěpením jádra je velmi rizikový, a velmi drahý způsob. Problémem zelených v Česku je momentálně to, že se vládě daří přesvědčovat lidi o opaku: mantrou této vlády je tvrzení, že atomová energie je stabilní, její cena je nízká, a že je to čistý a bezpečný zdroj energie. Neustále je nám opakováno, že se spotřeba energie bude zvyšovat, a že je proto potřeba nových zdrojů – a to v situaci, kdy ČR vyváží víc energie, než je celý výkon Temelínu. Vládě a pro-atomové lobby se povedlo zdiskreditovat solární a větrnou energii mimo jiné tím, že nedokázala, nebo spíše nechtěla upravit výkupní ceny energie ze solárních panelů tak, aby reflektovaly skutečné náklady na jejich pořízení, a rozumnou návratnost. Také se nedělal rozdíl ve výkupní ceně energie z elektráren na střechách a na zemi, což vedlo k tomu, že v ČR je velká většina elektráren postavená na polích, a ne na střechách. Současně jsou majitelé elektráren osočováni ze snadných zisků, a je jim vyčítáno, že díky nim je cena energie vysoká – to vše za situace, že majitelem největších solárních elektráren je ČEZ. Vítejte v Absurdistánu.

Naše vláda tedy zahájila tažení proti obnovitelným zdrojům energie, a současně chce budovat nové zdroje atomové energie, které hodlá podpořit garantovanou výkupní cenou. A doufá, že energii vyrobenou v novém Temelíně prodá: prodá k vám, do Německa a do Rakouska! Velmi by nám všem v našem boji proti atomové lobby pomohlo, kdyby vlády Rakouska a Německa daly jednoznačně najevo, že elektřinu z atomových elektráren kupovat nebudou!

Je mi to velice líto, ale my nemáme dobrou vládu. Naše vláda hájí zájmy nadnárodních korporací a neprůhledných vlastníků anonymních akcií, a nehájí zájmy svých občanů. Naše ministerstvo životního prostředí nechrání životní prostředí, ale hledá cesty, jak tuto ochranu oslabit. Příkladů je více, mimo jiné snaha o faktickou likvidaci Národního parku Šumava. Naše vládní strany se snaží prosadit zákon, který nemluví vůbec o tom, že by ochrana přírody v národním parku byla na prvním místě, vláda podporuje snahu netřídit odpad, ale tento spalovat – a na tento úmysl chtějí mimo jiné využívat evropské dotace na ekologii, a to jako na „energetické“ využití odpadu.

My, kdo jsme se tady sešli věříme, že toto není správné nasměrování, že pokud chceme chránit Zemi a zachovat ji jako vhodné místo pro život našich dětí a vnoučat, musíme se snažit prosadit úplně nový způsob vnímání Země a zdrojů, které nám nabízí. My zelení v Čechách jsme přesvědčení o tom, že Česko patří do evropského kulturního prostoru, a jako takové by se mělo i chovat. Abychom ale byli úspěšní, potřebujeme podporu našich sousedů, kteří už si tyto souvislosti uvědomují. Jsem velmi rád, že se stýkáme, že spolu komunikujeme – budoucnost Evropy totiž musíme tvořit společně!

 

Děkuji za pozornost.