15. 3. 2013

Praha, 15.3. 2013 V tzv. předvýběrovém řízení má ČEZ v nejbližší době rozhodnout o dodavateli dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín. Stát plánuje investovat přinejmenším 160 miliard Kč, což odpovídá jeho podílu na vlastnictví ČEZu. „Vláda tak pokračuje v plýtvání penězi občanů při přípravě zbytečné a ztrátové stavby jaderné elektrárny Temelín,“ konstatuje Dana Kuchtová, členka Předsednictva Strany zelených.

Strana zelených prosazuje ekonomicky, ekologicky a sociálně mnohem výhodnější investice do zateplování a energetických úspor. „Státní podpora úsporných opatření ve výši 160 miliard Kč by znamenala oživení ekonomiky a celkový výnos pro stát přibližně o 100 miliard Kč vyšší než v případě výstavby dvou jaderných bloků. Dalších 30 miliard by byl výnos občanů v důsledku nižších nákladů na vytápění. Investice do zateplení je při stále se zvyšujících cenách fosilních paliv bezpečnou investicí,“ říká Milan Šimoník z Energetické sekce Strany zelených.

Renomovaní ekonomové totiž spočítali, že pokud by stát poskytl každoročně 16 miliard Kč na energetické renovace budov a snížil tak o necelé 1 % spotřebu fosilních paliv, byl by vytvořen dodatečný hrubý domácí produkt ve výši 31,6 miliard Kč ročně, příjem veřejných rozpočtů by činil 12,5 miliardy Kč ročně a do roku 2020 bychom získali 31 tisíc nových stabilních pracovních příležitostí.

Spotřeba elektřiny nerostla a neporoste tak, jak zpracovatelé státních energetických koncepcí předpokládali a do budoucna predikují. Hrozí proto reálné riziko, že občané budou provoz Temelína dotovat dalšími asi 10-15 miliardami korun ročně, pokud vláda vyhoví žádosti ČEZu o garantovanou výkupní cenu elektřiny. Naše vláda poukazuje na podobné úvahy ve Velké Británii. Ano, v Británii má EDF na dosah dohodu s britskou vládou o garanci výkupní ceny téměř 110 EUR/MWh na 35 let. Reálná tržní cena za 1 MWh je však méně než poloviční.

„Bude výsměchem pravicové vládě v Česku, pokud dopustí takové masivní pokřivení trhu s elektřinou. Chybné nastavení cen fotovoltaiky by mohlo být dostatečným poučením, že prorůstová opatření a regulace jsou možné, ale nesmí rozvrátit dynamiku trhu,“ říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Strana zelených proto žádá, aby stát jako většinový vlastník ČEZu nevkládal nadále peníze daňových poplatníků do stavby dvou dalších bloků Temelína, ale do úspor energií a zateplování budov, tedy ve prospěch českých občanů.

 

Kontakty:

Ondřej Liška, předseda SZ: 777 140 077

Dana Kuchtová, členka Předsednictva SZ: 608 243 335

Milan Šimoník, Energetická sekce Strany zelených: 725 628 034