Kulturní události a instituce obohacují život obyvatel kraje. Mají svůj vzdělávací i volnočasový význam. Kraj se ve své péči a podpoře nesmí omezovat jen na historické kulturní dědictví, ale přispívat i k rozvoji „živé kultury“ a podporovat její nekomerční formy. Kulturu v Jihočeském kraji vytvářejí zejména lidé, kteří v něm žijí. Peníze kraje proto musí směřovat do místních spolků a sdružení. Zároveň je čím dál zjevnější, že právě kultura může jít příkladem, jak volný čas s kulturou sladit s ekologickými požadavky naší doby.
-
Budeme podporovat takové kulturní záměry, které posilují vazby uvnitř konkrétních komunit a zároveň akceptují nové nároky na nízkou ekologickou zátěž.
-
Budeme motivovat místní podnikatelky a podnikatele, aby přispívali právě na místní kulturu. Podpoříme krajem zřizovaná muzea a Alšovu jihočeskou galerii, u které rozvineme záměr na nové hlavní sídlo v Českých Budějovicích. Uvědomujeme si význam Jihočeského divadla pro celý region a proto podpoříme stavbu jeho nové budovy, jež musí být nízkoenergetické a ozelenělá. Podporujeme i všestranný rozvoj služeb Vědecké knihovny.
-
V oblasti památkové péče se zaměříme nejen na ochranu historických budov, a to včetně památek 20. století, ale také na ochranu historické urbánní krajiny, krajinného rázu a kulturní krajiny jako takové.
-
Postaráme se, aby žádosti o dotace v oblasti kultury byly vyřizovány transparentně a včas.
-
Kraj musí mít zájem o podporu umění ve veřejném prostoru, kde se s ním setkává nejvíce lidí. Podpoříme 1% na umění z nových veřejných krajských staveb.
Podrobnější informace si přečtete v kompletním programu pro volby do Zastupitelstva Jihočeského kraje v roce 2020.