Krajina je prostorem pro náš život. Proto je její ochrana životně důležitá. K čemu nám bude ekonomický rozvoj, když budeme dýchat znečištěný vzduch, pít špinavou vodu a nebude kam jít do přírody? Volná krajina a dostupná příroda v místě, kde žijeme, jsou největším bohatstvím, které máme. Proto budeme pracovat na jeho důsledné ochraně.

 

Co tu máme?

Naše krásná jihočeská krajina nám mizí před očima. Zabírají ji rozsáhlé skladové haly, logistická a obchodní centra i apartmánová sídliště naležato. Pro náš kraj je přitom krajina nejen zdrojem vody a potravy, ale i významnou konkurenční výhodou a devizou, na které je postavena významná část příjmů z turismu, zemědělství, rybníkářství a lesnictví. Ochrana krajiny včetně zemědělské půdy je proto veřejným zájmem, který není dostatečně zohledňován a nad kterým vyhrávají developerské zájmy. My to chceme změnit. 

Situace je kritická. Nové rozvojové plochy jsou vytvářeny za každou cenu, důležitý je pouze individuální ekonomický zisk bez ohledu na veřejný zájem a zisk celé společnosti. Developerské záměry jdou často nejen proti přírodě, ale i kvalitě života lidí. Rozvoj některých obcí a měst se tak stává neudržitelným. Nové rozvojové plochy by měly být zejména v brownfieldech – nikoliv zabírat volnou krajinu, či zemědělskou půdu. Krajina nám znovu nevyroste, protože změny jsou často nevratné!

Kromě intenzivního využívání námi lidmi, dopadají na krajinu důsledky klimatické změny. Díky suchu se snížila zásoba spodní vody, kterou většina obcí využívá jako pitnou. Rychle se horší kvalita vody povrchové. Půda a lesy vysychají a podléhají erozi. Úroda často neustojí stále častější extrémy počasí. Plán pro zvládání sucha vypracovaný v roce 2023 Krajským úřadem přitom řeší hlavně monitoring a opatření technického rázu ke zvládnutí nepříznivé situace, ale jen okrajově prevenci jejich vzniku.

 

Co s tím uděláme? 

Zlepšování kvality ovzduší, vody a šetrné využívání přírodních zdrojů jsou klíčové pro ochranu zdraví a kvalitu života lidí. Nebráníme rozvoji, ale chceme, aby byl udržitelný a umožnil spokojený a kvalitní život i budoucím generacím. A to bez vody a zdravé krajiny nepůjde.

 

OCHRÁNÍME KRAJINU

  • V rámci Zásad územního rozvoje, které jsou nástrojem pro územní plánování kraje, navrhneme takové zásady a pravidla, aby byla regulována developerská výstavba, a prosadíme pro tuto výstavbu přísné podmínky tak, aby respektovala ochranu kvality vody, krajiny a života obyvatel.
  • Prosadíme rychlou realizaci vhodných opatření na ochranu vody a krajiny s využitím Adaptační strategie Jihočeského kraje na klimatickou změnu. Zasadíme se o vznik Klimatického plánu a získání financí na jeho realizaci z fondů EU.
  • Zajistíme důslednější ochranu krajinných prvků, stromů a lesů a zlepšení péče o ně. Podpoříme vysazení více stromů do center měst, aby byla v létě obyvatelná.
  • U příspěvkových organizací Jihočeského kraje budeme podporovat na zemědělských plochách přechod na biozemědělství a u lesních pozemků přechod na šetrné lesní hospodaření (certifikace FSC).
  • Navrhneme vznik CHKO Novohradské hory pro lepší ochranu tohoto cenného jihočeského území s respektem k potřebám místních obyvatel. Podpoříme vznik nových přírodních parků, jako např. v údolí Rudolfovského potoka poblíž Českých Budějovic, a v dalších cenných lokalitách. Budeme podporovat vznik dalších přírodních památek a rezervací k ochraně biodiverzity.
  • Trváme na stávající zonaci v národním parku Šumava, neboť je zárukou účinné ochrany nejcennějších lokalit a zamezuje prosazení zásahů, které by negativně ovlivnily místní unikátní přírodu a krajinný ráz.

OCHRÁNÍME VODU

  • Zasadíme se o přesun investic do opatření, která zajistí ochranu kvality vody, jako je budování oddělené splaškové a dešťové kanalizace, zkvalitnění čištění odpadních vod a kontroly zásob a využití podzemních vod.
  • V Zásadách územního rozvoje nastavíme takové podmínky pro územní plány, které zaručí, že nebude realizována nová výstavba bez dostatečné infrastruktury pro kvalitní čištění odpadních vod. Při přípravě koncepce rozvoje obce se musí prokázat, že je proveditelná a udržitelná.
  • Zasadíme se o urychlené zpracování tzv. integrovaných plánů hospodaření s městskými odpadními vodami tam, kde přepady odlehčovacích odpadních vod do vodních toků představují riziko pro životní prostředí nebo lidské zdraví.
  • Zasadíme se o zřízení Krajského fondu na opatření pro zadržení vody v krajině. Z něj se bude financovat revitalizace vodních toků, projekty na využití dešťové vody, zakládání nových mezí, alejí, remízků, či zasakovacích pásů. Postaráme se o to, aby na srážkovou vodu nebylo nahlíženo jako na vodu odpadní, ale jako na vodu, kterou lze využít pro zavlažování, zasakování a modrozelenou infrastrukturu.

NASTAVÍME UDRŽITELNÝ ROZVOJ 

  • Podpoříme obce v jejich snaze o udržitelný rozvoj zejména v oblasti územního plánování a zapojíme aktivní obyvatele do veřejné diskuze.
  • Naším cílem je udržitelný a šetrný turismus, který není na úkor čistoty vody, krajiny a kvality života obyvatel.
  • Podpoříme místní spolky v jejich snaze o ochranu životního prostředí.