16. 11. 2013

Jihočeští zelení kritizují malé zapojení veřejnosti do příprav Programu rozvoje kraje 2014 – 2020. Kromě toho upozorňují jednak na jeho nedostatečné ohledy vůči životnímu prostředí celkově, jednak na konkrétní rizika a podceňované souvislosti případného vybudování nových jaderných reaktorů v Temelíně, masivního spalování odpadů nebo plánů na rekonstrukci a rozšíření letiště v Plané u Českých Budějovic.

 

Program rozvoje kraje formuluje představu o vývoji v příštích letech a hlavně je rámcem pro rozpočtovou, zejména dotační politiku kraje. Na jeho veřejném projednání v pátek 15. listopadu 2013 v Českých Budějovicích vystoupili představitelé Strany zelených s kritikou předloženého návrhu.

Pokud jde o samotný proces přípravy, kraj se vůbec nesnažil srozumitelně vysvětlit široké veřejnosti praktický význam Programu rozvoje kraje a naopak získat od ní podněty a připomínky k němu. Pro takový způsob informovanosti je příznačné, že připomínky podaly převážně jen orgány veřejné správy, vysoké školy a některé zkušené nevládní organizace. To je ale málo.

Zelení zásadně kritizují celkové zaměření programu, který klade jednostranný důraz na stavební a investiční činnost, ale prakticky rezignuje na udržitelnost rozvoje. Zároveň se projednávalo i posouzení vlivu PRK na životní prostředí čili SEA. Jeho hlavní autor dr. Vyhnálek si uvedeného nedostatku všiml také. Napsal doslova:

„Globální cíl navazuje na strategickou vizi a jednoznačně  podporuje rozvoj Jihočeského kraje. V globálním cíli již není zmínka o zachování přírodního bohatství. To navozuje dojem rozvoje za každou cenu bez ohledu na ochranu přírody a krajiny. Je nezbytné si uvědomit, že vysoká kvalita života je spojena s vysokou kvalitou životního prostředí.“

Navzdory tomu a dalším výhradám je však v závěru posouzení navrženo souhlasné stanovisko, byť s několika desítkami podmínek, jejichž důsledné dodržování je ovšem nanejvýš pochybné.

Zelení také upozorňují na tři konkrétní příklady potenciální škodlivosti nebo nehospodárnosti záměrů uvedených v návrhu Programu rozvoje kraje:

1)     případné vybudování nových jaderných bloků v Temelíně může podstatně ohrozit cestovní ruch u lipenské i orlické přehradní nádrže;

2)     masivní spalování odpadů by nejen znečistilo ovzduší, ale především by znemožnilo větší recyklaci a tím úsporu materiálů i energií;

3)     přebudovat areál bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic na moderní a přiměřené civilní letiště by bylo velmi nákladné a ekonomicky i ekologicky riskantní; podrobnosti v příloze č. 3.

 

V diskusích o případném rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně musejí být zohledněna všechna významná hlediska, ať už máme na nové reaktory jakékoliv názory,“ říká energetický poradce Edvard Sequens. „V návrhu Programu rozvoje kraje však chybí poukaz na to, že provoz dalších jaderných bloků v Temelíně by působil přímo proti jednomu z deklarovaných cílů programu, jímž je zajištění vyváženého rozvoje cestovního ruchu na území Jihočeského kraje jako významného odvětví regionální ekonomiky,“ odhaluje Sequens.

Návrh Programu rozvoje kraje upřednostňuje při nakládání s odpady jejich spalování, což je nerozumné a nehospodárné. Je to také v rozporu s obecným evropským přístupem. Efektivně by to zabránilo snahám o vyšší míru třídění nebo dokonce o omezování produkce odpadů v našem kraji,“ upozorňuje ekolog Jiří Guth.

V českobudějovickém letišti se už teď ´utápějí´ milióny korun ročně z rozpočtů krajského města a kraje. Investovat další stamilióny do projektu s pochybnou návratností, zato s nepochybnými škodami na životním prostředí by byl čirý nerozum. Ty škody hrozí jak přímé (např. hluk), tak nepřímé – vyvolané dopravní nároky a další problémy v navazující silniční dopravě,“ uzavírá českobudějovický advokát Svatomír Mlčoch.