5. 9. 2024
Rozvoj recyklačních technologií je v rámci odpadového hospodářství nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale i ekonomičtější a levnější. Náš Jihočeský kraj se však rozhodl jít cestou předimenzovaných spaloven bez dosud efektivního monitoringu toxických spalin. Navíc je klamně prezentováno, že se jedná o dekarbonizaci komunitní energetiky (při spálení 1 kg hnědého uhlí se uvolní 0,63 Kg CO2eq, spálením 1 kg běžného odpadu vznikne 3,815 kg CO2eq).
Náš kandidát MUDr. Jaroslav Valevský kontaktoval ohledně recyklačních technologií v odpadovém hospodářství Ing. et Ing. Martina Šmídu, radního Olomouckého kraje za životní prostředí, odpadů a zemědělství. V kraji založili spolek s názvem „Odpady Olomouckého kraje“, který má servisní akciovou společnost, která sdružuje obce a města tohoto kraje. Plánem je vybudovat municipální odpadovou infrastrukturu, v jejímž čele bude moderní optická robotická dotřiďovací linka (jako např. v Polsku, Německu a Norsku), která umožní co nejvíce odpadu nasměrovat do materiálového využití a recyklace. Z materiálu, který recyklovat nejde, vyrobí tzv. tuhé alternativní palivo (TAP) na energetické využití do cementáren nebo tepláren. Pouze malá část, která nebude využitelná ani pro recyklaci, ani pro spálení, skončí na skládce, což legislativa umožňuje.
Podle Ing. Ivo Kropáčka, odpadového specialisty je výrazný rozdíl v přístupu mezi Moravou a Čechami. Morava se snaží směsný komunální odpad maximálně materiálově využít a vytřídit a až zbytek, který nejde nijak využít, tak uložit na skládku, případně spálit. Čechy se spíše vydávají cestou budování velkokapacitních spaloven. Přístup Moravy mu přijde modernější a zodpovědnější.
Město Ostrava (Moravskoslezský kraj) jako první v ČR začíná třídit a využívat směsný komunální odpad pomocí dotřiďovací linky, která stála společnost OZO přes čtvrt miliardy (např. náklady na vybudování ZEVO Vráto České Budějovice by měly být 7,8 miliardy Kč). Díky speciální technologii už nebude odpad končit na skládce. Dle náměstka primátora Ostravy Bc. Aleše Boháče, MBA se tak posunuli jako jedno z mála měst na úroveň, že pouze 25 % směsného odpadu končí na skládce. Linka umí zpracovat 70 000 tun komunálního odpadu/rok, tedy tolik jako středně velká spalovna.
Pořizovací cena třídicí linky je o řad nižší oproti spalovnám. Linka umí ze směsného komunálního odpadu vytřídit 9 druhů odpadů, které lze prodat a materiálově využít.
Náměstek primátora podotýká, že třídění odpadu motivuje v Ostravě lidi, aby celkově brali větší ohled na přírodu. Navíc získají zkušenost, že ekonomickému využití odpadu se promítá do ceny a poplatek za odpady se snížil. Cena k dnešnímu roku je tam 720 Kč. Ve většině měst je to přitom přes 1000 Kč. Uvádí, že společnost je vlastněna 100 % městem, takže se tím nedotují nějaké soukromé společnosti. Myslí si, že každé město by mělo mít nejen třídící linku, ale také vlastní společnost. Aby občané netřídili jen kvůli životnímu prostředí, ale kvůli peněženkám a svému dobrému pocitu, protože to vše zůstane v tom městě.
Statistická data společnosti EKO-KOM ukazují, že tam, kde obcím zajišťují likvidaci odpadu soukromé odpadové společnosti, stojí to obce a města mnohem více, než když si to zajišťují sami. V Olomouci se inspirovali Rakouskem, kde princip municipálních společností s odpady dobře funguje. Dle radního Ing. et Ing. Martina Šmídy mají z těchto důvodů pod kontrolou financování a další rozvoj odpadového hospodářství, které má pro město i kraj zásadní a strategický význam.
A proč tedy Jihočeský kraj hodlá jít cestou předimenzovaných spaloven? Inu, to byste se museli zeptat současného vedení, čili těch, kteří o tom v Radě kraje rozhodují. Naše koalice Spolu pro lidi a krajinu se chce zasadit o to, aby se kraj v odpadovém hospodářství vydal raději po zodpovědné a osvědčené cestě, kterou v naší republice prošlapává Olomoucký kraj a město Ostrava.
Autor: MUDr. Jaroslav Valevský, kandidát Spolu pro lidi a krajinu
Odkazy:
Nedej se – díl Odpady pod kontrolou: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/224562248410008/
Systém TiramisO Ministerstva životního prostředí ohledně prognózy komunálního odpadu pro Jihočeský kraj: https://tiramiso.mzp.cz/graf_rk.html?page_num=1&years=&waste=20(ko)®ion=CZ031&table=produkce_k&sl_obdobi=1&sl_uzemi=true&sl_odpad=true&text=&ooon=&puvodce=vse&tok=1&mode=1&g2=0
Poznámka: Výpočet množství SKO v Jihočeském kraji, který se bude moci spálit: 462 932*0,25 = 115 733 tun SKO.
Energetické využití odpadu, str. 13 – výnosový kolač (64% ze zpracování = spálení odpadu) https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/odpadove_obehove_hospodarstvi/$FILE/OODP-4_Energeticke%20vyuziti%20odpadu-20200529.pdf