19. 5. 2014

Zelení ze tří sousedících zemí Česka, Německa a Rakouska vydali společné memorandum, které shrnuje jejich názory na další vývoj ochrany přírody na Šumavě, a předali ho řediteli Správy NP a CHKO Šumava Pavlu Hubenému.

 

Představitelé jihočeské a plzeňské krajské organizace Strany zelených, bavorské zemské organizace Společenství 90/Zelených a hornorakouské zemské organizace Zelených – Zelené alternativy se shodli na sedmibodovém rámci ochrany a rozvoje Šumavy pro aktuální a nadcházející období (příloha).

Zástupci signatářů se v pondělí 19. května setkali ve Vimperku, aby výsledek společné diskuse o aktuálním dění na Šumavě předali nedávno jmenovanému řediteli Správy národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Pavlu Hubenému.

Předseda jihočeských zelených Jiří Guth k tomu uvedl: „V uplynulém období měla státní ochrana přírody na Šumavě problémy se samotným dodržováním zákonů. Věříme, že to už je za námi a že nadále správa bude konat nejen podle zákonů, ale i podle schválených koncepcí a podle mezinárodně respektovaných ochranářských zásad.“

Bývalý poslanec Bavorského zemského sněmu Eike Hallitzky doplnil mezinárodní hledisko: „Velmi bychom přivítali, kdyby orgány ochrany přírody našich tří států uměly spolupracovat stejně dobře jako zelené strany. Šumava je totiž ´věc evropská´ a její vývoj nám všem leží na srdci.“

„Když chceme příštím generacím zachovat neporušené životní prostředí a vysokou biologickou rozmanitost, musíme spolupracovat přes státní hranice a aktivně přírodu chránit,“ prohlásila na podporu memoranda poslankyně Hornorakouského zemského sněmu Ulrike Schwarzová.

K zásadám uvedeným v memorandu se přihlásila také zelená poslankyně Dolnorakouského zemského sněmu a kandidátka do Evropského parlamentu Madeleine Petrovicová.

Ředitel správy Pavel Hubený společné memorandum převzal a poděkoval signatářům za vážný a kvalifikovaný zájem o ochranu přírody na Šumavě. Vyjádřil přesvědčení, že tento zájem není vyhrazen žádnému jednotlivému politickému směru. „Dnes projednávaný záměr výstavby lanovky a sjezdovky na Hraničník by měl odmítat každý, kdo se seznámí s hrozícím poškozením vzácné a přísně chráněné šumavské přírody, na tom není nic ideologického,“ uvedl konkrétní příklad.

„Škodlivost toho záměru byla prokázána v rámci posouzení jeho vlivu na soustavu Natura 2000, jak to požaduje příslušná směrnice EU. Chci se podílet na tvorbě podobných nástrojů k prosazování zodpovědného vztahu k životnímu prostředí,“ prohlásil jihočeský kandidát Strany zelených do Evropského parlamentu Michal Cuc.

Zelení konstatovali, že jmenování Pavla Hubeného, který již v čele chráněné krajinné oblasti dokázal účinně chránit přírodu mj. díky otevřenému a korektnímu vyjednávání s představiteli samosprávy, je příslibem zdárného vývoje.

 

Kontakty v ČR:

Jiří Guth, předseda jihočeské krajské organizace SZ, tel. 602 682 902, e-mail jiri.guth@zeleni.cz

Michal Cuc, kandidát do EP za SZ, tel. 777 0933 98, e-mail michalcuc@gmail.com

 

Příloha:

Memo

 

Německá verze, kterou vydala zelená poslankyně Hornorakouského zemského sněmu Ulrike Schwarzová:

140519 PA Schwarz böhmerwaldnatur memorandum