Chceme, aby Jihočeský kraj jako celek dobře hospodařil s odpady. Zatím lze dávat za příklad pouze některé jeho obce. Z hlediska trvalé udržitelnosti je nejdůležitější předcházení vzniku odpadů. Nejlepší odpad je totiž ten, který nevznikne. Jako druhá se nabízí recyklace odpadu. Až jako poslední přichází v úvahu jejich spalování a skládkování. Kdyby Jihočeský kraj mohutnou investicí podpořil vznik velkokapacitní krajské spalovny odpadů, tak jde proti filosofii předcházení vzniku odpadů, protože takovou spalovnu je třeba hodně a vytrvale „krmit“.

 

Co tu máme?

V Jihočeském kraji se chystá výstavba 4 spaloven typu ZEVO (České Budějovice – Vráto, Planá nad Lužnicí, Písek a Český Krumlov – Přísečná). Spalovat se má primárně směsný komunální odpad (SKO). Podle platné legislativy (zákon č. 541/2020 Sb.) a predikce produkce odpadů bude v roce 2035 možné spálit cca 115 000 tun odpadu. Proti tomu suma kapacit připravovaných spaloven je 210 000 + 80 000 tun spalovna v Přísečné. Každou spalovnu je potřeba hodně a vytrvale „krmit“, aby se vyplatila. Jejich kapacita je naddimenzována, a přitom není dořešena koncepce podpory třídění, recyklace a využití bioodpadu.  Takové řešení přinese Jihočechům zhoršení kvality ovzduší a nijak nezlevní (naopak prodraží?) likvidaci odpadů. Existuje také reálné riziko, že se staneme lokalitou pro zpracování odpadu z jiných krajů nebo dokonce států. Navíc ani spálením všechen odpad nezmizí. Jedna třetina ho zůstane ve formě popílku a škváry, jež je nutné vozit na skládku nebezpečných odpadů.

 

Co s tím uděláme? 

  • Upřednostníme předcházení vzniku, znovuvyužití a třídění odpadu před spalováním a skládkováním. Vypíšeme dotační titul pro předcházení vzniku odpadů a znovuvyužití. Budeme podporovat osvětové spolky, centra pro opravu a znovuvyužití nepotřebných věcí (např. elektrozařízení a textil), které by jinak skončily na skládkách. Podnítíme znovuobnovení provozu nábytkové banky v Jihočeském kraji a podpoříme provoz potravinové banky.
  • Prosadíme rychlé a výrazné snížení podílu biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu a na skládkách. Finančně podpoříme obce, aby mohly efektivně třídit bioodpad. Budeme podporovat stávající a nové kompostárny a bioplynové stanice využívající bioodpad. Budeme motivovat zemědělce k využívání kompostu z bioodpadů. Mapa kompostáren v Jihočeském kraji má bílá místa!
  • Podpoříme stavby automatických dotřiďovacích linek v Jihočeském kraji (minimálně 2–3) a rozšíření možností dalšího třídění u stávajících linek. U stavebních odpadů také podpoříme vznik třídících linek.
  • Podpoříme obce při přechodu na princip placení poplatků za směsné komunální odpady na základě skutečně vyprodukovaného množství (PAYT).
  • Nepodpoříme výstavbu takové spalovny komunálních odpadů (ZEVO) v Jihočeském kraji, jež by znemožnila pokroky ve snižování množství odpadu, snížila motivaci podnikatelských subjektů zabývat se recyklací odpadu, a tím i zpochybnila smysluplnost zodpovědného třídění odpadu ze strany většiny obyvatel.
  • Zasadíme se o kontinuální a transparentní měření emisí u zařízení ZEVO i nad rámec zákonem požadovaného měření (konkrétně emise dioxinů, benzoapyrenu, chloru).