Chceme solidaritu napříč společností. Naší prioritou na krajské úrovní je pomoc a podpora ohroženým skupinám občanů, jak finanční, tak sociální.

 

Co tu máme?

Na řadě míst Jihočeského kraje je obtížné živobytí a problémy lidí se zde prohlubují. Nedostatečná je i nabídka služeb, které by lidem pomohly v řešení složitých životních situací, jako je péče o dlouhodobě nemocného blízkého nebo komunikace s úřady a orientace ve finančních otázkách pro lidi ve finanční tísni. Komunitní plánování sociálních služeb (KPSS) dostatečně neplní svou funkci při řešení tohoto problému. V kraji je nedostatek sociálních zařízení s 24-hodinovou ošetřovatelskou péčí. A ta, která fungují, bývají přeplněná, takže další žádosti rodin jsou často zamítány. Palčivým problémem nadále zůstává dostupné bydlení pro lidi, kteří si nemohou dovolit vlastnit byt či dům. Kraj také nedostatečně podporuje obce k připravenosti na stárnutí populace.

Populace praktických lékařů a pediatrů postupně stárne a často je nemá, zejména v příhraničních oblastech, kdo nahradit. Lze očekávat, že pacienti budou se svými zdravotními problémy jezdit čím dál častěji do nemocnic, což může v důsledku znamenat jejich přehlcení a pro pacienty dlouhé čekací lhůty na ošetření. Ve veřejném prostoru je zatím příliš řídká síť automatických externích defibrilátorů (AED), což jsou zařízení, jejichž obsluha není složitá a která mohou výrazně zvýšit úspěšnost při záchraně lidských životů. Po covidovém období rapidně vzrostl počet případů psychiatrických a neurologických problémů dětí. Je kritický nedostatek dětských psychiatrů a neurologů, což je způsobeno zejména složitým vzdělávacím systémem. Přibývá dětí s duševními poruchami, ale zejména sebevražednými pokusy. V krajské nemocnici např. chybí dětský psychiatr a děti se závažnými psychiatrickými diagnózami musí být transportováni do psychiatrické léčebny Opařany.

Co s tím uděláme? 

  • Budeme hledat a aplikovat způsoby motivování praktických lékařů, zubařů a pediatrů k tomu, aby si zřizovali své praxe především tam, kde je jich akutní nedostatek. Cílem je, aby pro obyvatele těchto lokalit neznamenala návštěva lékaře celodenní cestování a aby nedocházelo k přehlcení krajské nemocnice pacienty, kteří nepotřebují specialisty. Omezí se tak riziko dlouhých čekacích dob i riziko nižší empatie a vyhoření u nemocničního personálu.
  • Zaměříme se na řešení nedostatku dětských psychiatrů a neurologů.
  • Rozšíříme a finančně podpoříme síť veřejných automatických externích defibrilátorů v kraji z dotačního titulu pro samosprávy k pořízení těchto přístrojů. Přednostně by se měly dostat do míst s delší dojezdovou vzdáleností zdravotnické záchranné služby. Při záchraně života jde často o minuty. Přístroj díky návodu a hlasovým pokynům po spuštění zvládne obsluhovat i laik. Skříňku s přístrojem otevře prostřednictvím kódu, který mu poskytne operátor záchranné služby, s nímž je zachránce ve spojení.
  • Budeme podporovat izování porodních pokojů, které svou existencí v rámci nemocnic zachovávají vysokou míru bezpečnosti pro matky i novorozence a zároveň poskytují podmínky bližší domácímu prostředí i péči porodní asistentky. Budeme aktivně podporovat kampaň za kojení, služby laktačních poradkyň a podpoříme vznik nových bank mateřského mléka.
  • Ve spolupráci s odborníky se zaměříme na veřejnou osvětu závažných onkologických diagnóz (rakovina prsu, tlustého střeva, prostaty, děložního čípku) a civilizačních chorob.
  • Postaráme se o vznik dalších sociálních zařízení s 24-hodinovou ošetřovatelskou péčí.
  • Budeme podporovat mobilní hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné pacienty v domácím prostředí. Tato zařízení prokázala, že dokáží ulevit v nemoci a být zdravotní i duchovní oporou při odcházení z tohoto světa.
  • Zrevidujeme nabídky a poptávky potřeb sociálních služeb, aby se Komunitní plánování sociálních služeb (KPSS) zefektivnilo. Podpoříme neziskové organizace v sociální oblasti systémem, který je propojí se sítí firemních dárců.
  • Podpoříme služby sociální prevence, aby mohly aktivně zamezit sociálnímu vyloučení a překonat nepříznivou sociální situaci jednotlivých osob nebo skupin. Jako potřebnou a důležitou vnímáme též podporu sítě služeb pro dluhové poradenství a podporu potravinové banky Jihočeského kraje. Je třeba se také zaměřit na podporu a funkčnost nábytkových bank a re-use center, která jsou přínosem v sociální i ekologické oblasti.
  • Posvítíme si na problém obchodu s chudobou. Není možné, aby problémy jedné lokality byly řešeny na úkor lokality jiné, a vznikala tak ghetta a rostly rozdíly i nedůvěra mezi jejich obyvateli a většinovou společností.
  • Budeme obcím a neziskovým organizacím partnerem při hledání možností financování mateřských a rodinných komunitních center, zájmových kroužků pro děti i dospělé, klubů seniorů a obecních komunitních center pro společenské a vzdělávací aktivity. Zejména seniorům je třeba pomáhat s orientací v dnešním světě nových komunikačních i platebních technologií, tarifů a dalších záležitostí a podporovat je v aktivním životě, aby se necítili ztracení, nepotřební a osamělí.