KULTURU A CESTOVNÍ RUCH VÍCE ROZPROSTŘEME PO KRAJI. Zapracujeme na propagaci a koordinaci lokálních umělců, institucí, obcí a kraje.

 

Co tu máme?

(NEDOSTATEČNÁ PROPAGACE KULTURNÍCH INSTITUCÍ, AKCÍ A PODPORA LOKÁLNÍHO UMĚNÍ)

Kraj má rezervy ve spolupráci s obcemi při pořádání různých kulturních akcí, kdy by mohl lépe propojovat a koordinovat obce, instituce i umělecká tělesa či jednotlivé umělce. Měl by se více zaměřit na podporu a propagaci místních uměleckých souborů, spolků a umělců i úspěšných institucí, jako je Jihočeské muzeum se svou skvělou stálou expozicí i výstavami, či Alšova jihočeská galerie se zajímavým výstavním plánem. Namísto masových akcí chceme podporovat takové, které jsou šetrnější k přírodě, jsou něčím originální, či ducha povznášející, nová témata nastolující… Je třeba také více podporovat a propagovat umění ve veřejném prostoru.

Kromě historických budov a monumentů by měl kraj vnímat jako součást svého historického a kulturního dědictví i jihočeskou venkovskou krajinu, na jejíž malebnosti se podíleli a podílí lidé zde hospodařící. Kraj by se měl snažit ulevit turisticky přetíženým místům propagací jiných zajímavých míst, která stojí za návštěvu a kde si návštěvník může užít více klidu a relaxace mimo shon turistických davů.

 

Co s tím uděláme? 

  • Místo masových, mainstreamových akcí, které si své publikum přitáhnou samy, budeme podporu kraje směřovat více k akcím, jež jsou něčím originální, k životnímu prostředí šetrnější a pokud možno i místního genia loci zohledňující. Finanční podporu je třeba směřovat přednostně k místním spolkům a umělcům.
  • České Budějovice budou Evropským městem kultury 2028 – zaměříme se na spolupráci kraje a vedení města České Budějovice, aby byla lepší než v případě Plzně a aby se díky této příležitosti udály nejen zajímavé akce a vznikly nové umělecké počiny, ale aby bylo možno postavit i nové budovy pro instituce, které to potřebují (např. Alšova jihočeská galerie).
  • Budeme podporovat umění ve veřejném prostoru. U veřejných investic z krajských prostředků vyhradíme 1 % na jejich doplnění uměleckými díly. Tato díla budou nezávisle a odborně hodnocena v otevřených soutěžích s jasně stanovenými pravidly.
  • Podpoříme krajem zřizovaná muzea, Jihočeskou vědeckou knihovnu a Alšovu jihočeskou galerii, aby byl nabízen kvalitní program v souladu s moderními trendy výzkumu a jeho popularizace.
  • Zasadíme se o to, aby dotační titul na zpracování projektové dokumentace pro vlastníky nemovitých kulturních památek byl pro ně dostupnější, a tudíž více využívaný. Pomůže to předejít nevhodným či nelegálním zásahům do budov. Vlastníci tuto dokumentaci často nemají jen z důvodu vysokých finančních nákladů na její pořízení.
  • Ve spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu se zasadíme o lepší propagaci akcí, výstav a stálých expozic mezi turisty. Ty budeme k návštěvě lákat i možností slev na vstupném či dopravě v rámci “Programu objevování místní kultury”. Příspěvkem na dopravu podpoříme i školy, aby to k návštěvě motivovalo ve větší míře i školní výpravy.
  • Šumavu je nutné pojímat jako jednu turistickou oblast, např. v oblastech dopravy, propagace apod. zajistíme větší spolupráci s Plzeňským krajem, Rakouskem a Bavorskem.
  • Budeme propagovat zajímavá, ale turisticky méně exponovaná místa a památky, aby se trochu ulevilo těm přetíženým. Jako kulturní bohatství budeme propagovat i jihočeskou venkovskou lidovou architekturu a kulturní krajinu, takže podpora nemine spolky a soukromníky aktivní na poli šetrné turistiky, agroturistiky
  • Zaměříme se na to, aby kraj plnil roli propojovatele krajských příspěvkových neziskových organizací, uměleckých souborů a dalších aktérů na poli kultury v regionu, třeba i formou společných setkání s výměnou zkušeností a nabídkou pomoci při tvorbě strategií, či dalším vzděláváním, třeba i v oblasti managementu těchto institucí. Budeme podporovat i přeshraniční spolupráci s příslušnými institucemi v Rakousku a Bavorsku.