4. 4. 2012

Rozhovor s Ing. Aloisem Pavlíčko, PhD, kandidátem do krajského zastupitelstva v Českých Budějovicích

 

 

Zná přírodu, krajinu a dokonce její historii. Před pár roky mi vysvětloval, jak vypadala Šumava před sto lety a jak pravděpodobně před půl tisíciletím … Krajinný ekolog to totiž umí všechno vyčíst z přírodních archivů. Těmi, podobně jako jsou pro nás běžné knihy, jsou pro něj běžné sedimenty jezer, pyly v rašeliništích, ale i schránky živočichů nebo zbytky rostlin. Např. i dvě stě let starý strop v chalupě nám toho hodně vypoví. A hádat, jak bude krajina vypadat za pár desítek let, také není potřeba. Vývoj v nejbližším období se dá poznat a dovodit podle dějů z minulosti a trendu současných vlivů.

 

Ing. Alois Pavlíčko, PhD, působil například jako poradce ministra životního prostředí, ředitel Národního parku a CHKO Šumava, a v současnosti pracuje také v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Praze. Zde má na starosti část monitoringu bezobratlých. Výsledky práce agentury a jeho bádání slouží Evropské komisi k vyhodnocování stavu přírodního prostředí. Alois Pavlíčko se rozhodl kandidovat do krajského zastupitelstva v Českých Budějovicích.

 

 

 

Co vás vede k tomu, že jste se rozhodl kandidovat do zastupitelstva? Politika má čím dál tím horší pověst a někteří politikové zvláště?

Moje kandidatura je součástí mé aktivní účasti ve veřejném životě a chci pomoci straně Zelených. Zeleným pomáhám tradičně, teď jsem se skoro lekl jak dlouho: již 22 let. Dnešní krátkozraký chod-nechod společnosti, zvláště pak korupce a krádeže ve velkém, vyznávající jen současnost a peníze, mi vadí a jen komentovat z domova to nechci. Určitě bych chtěl vrátit slušnost do politiky a odbornost do řídících pozic, a ukázat, že i taková politika je možná. Především ji chtějí občané.

V čem vám budou dobré vaše zkušenosti?

Mám letité zkušenosti z úrovně státní správy od místní až po ministerskou, také manažerské a ze soukromé sféry. To všechno lze využít při reformování vztahů a pro každodenní život, jakým může být i veřejná zakázka. Opravdu třeba i taková, aby dělala čest svému názvu, ne kamarádská, úplatková, apod.

Na čem vám záleží především?

Politika musí být veřejná, správa veřejných záležitostí má naplňovat i svým obsahem tento pojem. Záleží mi na průhlednosti, veřejné kontrolovatelnosti a odstraňování korupčního prostředí.

Co si myslíte, že voliči očekávají od politiků, ať jsou z jakékoliv politické strany a mají jakýkoliv politický program?

To, že se postaví k nešvarům čelem, a nebudou je zametat pod koberec, rovněž tak, že budou férově spravovat veřejné finance pro, jak se říká, „obecní blaho“. Ač si to mnozí neuvědomují, tak za to jsou dostatečně placeni z daní občanů!

Neznám tak dobře volební program Zelených, ale vládní strany mají jeden před volbami, a po volbách zase jiný.

Zelení mají kontinuální program opírající se o liberální hodnoty s důrazem na životní prostředí a společnost.

Proč by volič měl věřit aspoň některému politikovi, že to myslí opravdu dobře a poctivě, a nebude následně pohlcen systémem? Takových skutečných příkladů, kdy byl idealista politik začátečník semlet a „zrealizován“, je celá řada.

Je to stejné jako u mne. Pokud nebudu něčemu alespoň trochu věřit, nemá cenu onu práci vykonávat, snažit se o zlepšení nebo jen věřit, že každý den vstávám s pocitem, že se něco povede, dokáže (třeba i jen úsměv).

Vaše rodina žije v regionu jižních Čech víc než čtyři sta let, víc se nedá z archivů vypátrat. Co je pro vás, jako Jihočecha v současné době nejdůležitější?

Aby prostředí, které se formovalo spolu s lidmi po staletí, zůstalo alespoň ve většině „své“. Je to neopakovatelná historická zkušenost, která Jihočechům v kraji mlh, lesů a rybníků umožňuje kvalitně žít. Projekty megalomanského typu pro průmyslové nebo pro turistické využití, či těžby zaměřené na přírodní bohatství tuto zkušenost a udržitelnost kvalitního života ničí.

Čím byste se jako zastupitel zabýval?

Určitě tím, k čemu mám nejblíž. Životním prostředím a společností.

Jak tím chcete přesvědčit voliče, co hodláte dělat?

Hlavně osobním příkladem. Slov tu již měli a mají stále dost. Plánuji řadu setkání v městech a vesnicích, kde jim svoje představy osobně vysvětlím.

Máte v plánu řadu setkání s voliči, debaty s nimi budou jistě oboustranně prospěšné. A co bude dál?

Jsem trpělivý, protože moje hlavní práce je s přírodou a ta mě naučila mnohému. Život je běh na dlouhou trať. Každý člověk musí mít svoji vizi, světlo, za kterým jde. Moje rodina má v jižních Čechách dohledatelné kořeny čtyři století, dům, ve kterém žiji, má základy staré skoro osm set let. Tradice, která nás váže k místu, kde žijeme, je silná. Doba, ve které se nacházíme, možná není jednoduchá, ale vždycky byly nějaké doby, a podobně jako v přírodě lze dohledávat řešení, tak i ve společnosti.

 

Věra Vrkočová