Žijeme v kraji, který je pro svou krásu hojně turisticky navštěvován. To přináší pozitiva v podobě nových pracovních příležitostí a perspektiv. Rozvoj cestovního ruchu ale musí probíhat tak, aby se nedostával do konfliktu se zájmy ochrany přírody, byl v souladu s principy trvalé udržitelnosti a nekoncentroval turisty na míru, která není příjemná ani jim samotným, natož místním obyvatelům. Místo projektů, areálů a akcí masové turistiky nám přijde lepší a v době hrozby různých epidemií i méně riskantní podporovat měkkou turistiku, při níž si lidé užijí aktivní odpočinek, nikoliv další stres a nenarušuje genia loci jihočeské krajiny a památek.

  • Nová Koncepce rozvoje cestovního ruchu na další pětileté období by se neměla zaměřovat na další lákání co největšího množství turistů, ale zkvalitňování jim poskytovaných služeb a vyjití vstříc zvyšující se poptávce po zážitkové turistice, ochutnání místních specialit a poznání kulturních tradic. Je potřeba najít účinné strategie, jak cestovní ruch rovnoměrněji rozptýlit po kraji.

  • Budeme dále rozvíjet a koordinovat cesty, kterými se k turistům dostávají nabídky na zajímavé akce, exkurze a festivaly. Zároveň budeme šířit manuál, jak se mají turisté chovat a čeho se vyvarovat, aby se předcházelo napětí a konfliktům s místními obyvateli, v přírodě aktivujícími profesemi jako jsou lesníci a rybáři, popř. aby se turisté vyhnuli sankcím od orgánů ochrany přírody.

  • Budeme rozvíjet a propagovat měkké formy turistiky, při níž budou moci turisté poznat autentické jižní Čechy, včetně lokálních produktů. Nepodporujeme výstavbu dalších lyžařských areálů včetně lanovky na Smrčinu, ani další investice do lodní dopravy, vyžadující negativní zásahy do koryt řek při získání malého užitku pro turisty a minimálního pro místní.

  • Podporujeme vznik dalších cyklostezek tam, kde neznamenají příliš citelný zásah do přírody. Preferujeme u nich povrch z přírodnějšího materiálu. Na mnoha místech stačí zachovat stávající cyklotrasy, musí se ale změnit jejich úseky po frekventovaných silnicích a úseky se špatným povrchem typu rozpukaná panelka. V obcích ležících v regionech hojně využívaných cykloturisty je třeba podporovat vybavenost (dostatek stojanů, úschoven a servisů kol).

  • Chceme vydat a šířit Manuál pro vodáky s informacemi o specifikách jednotlivých řek, jak zjistit vodní stav, kdy začínají být pro začátečníky nebezpečné, o omezeních z důvodu ochrany přírody s vysvětlením pro jaké druhy a proč jsou nutná. A s informacemi o kempech, restauracích a občerstveních, i o limitech v konzumaci alkoholu.

  • Větší množství tras musí být určené výhradně k svobodnému pohybu pěších turistů. Podpoříme exkurze s průvodcem na nejzajímavější lokality, kam obyčejně turisté přístup nemají. Spíše než na další omezování vstupu se při dohledu nad chováním turistů chceme zaměřit na prohřešky proti návštěvnímu řádu, jako jsou hluk, odhazování odpadků, ničení přírodnin či zbytečné usmrcování živočichů. 

Podrobnější informace si přečtete v kompletním programu pro volby do Zastupitelstva Jihočeského kraje v roce 2020