29. 9. 2020
Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje obce a spolky z lokalit vybraných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, oslovila lídry, kteří vedou politické strany, hnutí a jejich koalice do nadcházejících krajských voleb v dotčených krajích. Matouš Šimek, vedoucí kandidátku Strany zelených, odpověděl na položené otázky takto:
1. Jste pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v Jihočeském kraji?
Nejsem pro. My Zelení upřednostňujeme soustředit se na rozvíjení moderní energetiky postavené na využití obnovitelných zdrojů. Energetiku je třeba decentralizovat. To nejde s jadernou energetikou dohromady. Navíc se nejde zcela zbavit rizik spojených s jejich provozem a ukládáním radioaktivního odpadu, který jejich provozem vzniká. Na základě těchto skutečností nepodporujeme ani stavbu dalších bloků v Temelíně, ani vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu v našem malebném kraji. Stavíme se zásadně proti tomu, aby se plánovalo takové úložiště jižně od Temelína v lokalitě označované „Janoch“. Nepodporujeme ani to, aby v záloze zůstávaly vytipované lokality na Jindřichohradecku a Táborsku.
2. Budete hájit zájmy samospráv a obyvatel obcí, na jejichž území stát místo pro hlubinné úložiště hledá?
Ano, obce u nás najdou oporu ve svém spravedlivém odporu proti nemístnému tlaku úřadů a politiků ve vedení státu. Stát nemůže žádné obce vydírat! Rozhodování o tom, co se bude stavět na katastru jednotlivých obcí, musí zůstat v jejich kompetenci, pokud žijeme stále ve svobodném státě. Vzhledem k tomu, že stále chybí slibovaný Zákon o zapojení obcí při hledání úložiště, máme obavy, že stát chce pravomoce obcí v této věci omezit.
3. Pomůžete z pozice samosprávy kraje v tlaku na českou vládu s cílem změnit vládní koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem tak, aby byly rozpracovány i alternativy k hlubinnému ukládání?
Ano, hodláme být aktivními prvky tohoto tlaku, neboť jsme přesvědčeni, že hlubinné úložiště není jediné možné řešení. Stát ho propaguje, jako by chtěl radioaktivní odpad „zahrabat“ co nejrychleji z očí a to asi hlavně z očí veřejnosti a médií. Aby se tento problém nikde neřešil a zapomnělo se na něj. Přitom je perspektivní hledat a zkvalitňovat technologie k využití tohoto odpadu, které mohou jeho radioaktivitu snižovat. V tuto chvíli se může tento odpad za dodržování přísných bezpečnostních pravidel dále skladovat, s tím, že se budou intenzivně hledat alternativy jeho ukládání a technologie jeho dalšího využití a snižování radioaktivity.