23. 10. 2013

23.10.2013 Mladá fronta DNES str. 2 Jižní Čechy Martin Beneš

 

MF DNES přináší rozhovory se zajímavými kandidáty do Sněmovny. Vybrali jsme osobnosti ze stran, které se zúčastnily diskuse v České televizi. Seriál uzavírá setkání s Danou Kuchtovou ze Strany zelených.

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jsme kontroverzní, ale zatím se vždy ukázalo, že jsme měli pravdu. Tvrdí to Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených a dvojka na jihočeské kandidátce. Ve vládě Mirka Topolánka si vyzkoušela i pozici ministryně školství. Po osmi měsících však rezignovala. „Byla to politická záležitost. Stály za tím spory ve straně,“ říká dnes Kuchtová. Kritizovala totiž tehdejšího předsedu Martina Bursíka, že se odklonil od zelených témat. Svého angažmá ve vládě ale nelituje. „Byla to neocenitelná životní zkušenost,“ dodává.

 

* Zelené v jižních Čechách jasně definuje téma Temelín. Zaměstnává spoustu lidí, platí peníze obcím, sponzoruje spoustu akcí. Nemám pocit, že by Jihočeši byli naladěni zrovna „protitemelínsky“…

 

Myslím, že se mýlíte. Zhruba dvě třetiny obyvatel pořád podporují jadernou energii. Postavit další dva bloky Temelína v jižních Čechách nechce určitě více než třetina lidí. Jihočeši jsou už smíření s tím, že tu elektrárna je. Ale nové bloky velkou podporu nemají.

 

* Zastánci dostavby tvrdí, že nové bloky jsou vzhledem k budoucí energetické soběstačnosti Česka nezbytné. Mýlí se?

 

Tohle už ale říkali, když stavěli první Temelín. Načež pak celých 13 let vesele vyvážejí takové množství elektřiny, které odpovídá minimálně produkci Temelína. Pro naši soběstačnost jsme nové bloky nepotřebovali, natož pak teď.

 

* Evidentně je ale potřebuje Rakousko či Německo, kde se jádra zřekli. Neskončíme tak taky?

 

Je tu otevřený trh s elektřinou a obchoduje se s ní jako s jiným produktem. V tuto chvíli v Rakousku nastává proces, kdy se daří prosazovat zákaz dovozu energie z jaderných zdrojů. V Německu je také trend nakupovat čistou elektřinu. Proti tomu jde zase tendence nakupovat levnou energii. Představa ČEZu, že bude dál vyvážet a ještě třeba v dvojnásobné míře, je iracionální. Stavba se prostě nemůže vyplatit.

 

* Těžko ale můžete odhadovat, jak bude vypadat trh za dvacet let…

 

A to nemůže ani ČEZ. Je to riziková cesta. Nemůžete vědět, jak se bude vyvíjet spotřeba energie, počet obyvatel, technologie. Proto je lepší takové situace řešit, až nastanou. Vždycky můžeme energii levně dovážet. Chtěli bychom jít cestou decentralizace zdrojů. Měla by fungovat jejich rozumná státní podpora. Ne ten paskvil, kdy vznikla pole solárních panelů.

 

* Neujel zeleným v poslední době trochu vlak? Měli jste potenciál získat nespokojené voliče. To se teď daří několika novým subjektům. Nebyla někde chyba?

 

Objevilo se několik stran, některé míří na tytéž voliče, jiné trochu víc doprava. Je otázka, jestli se dokážeme v tomto spektru prosadit. Fungujeme na základě dobrovolníků, všechno děláme ze svých peněz. Nemáme takovou materiální základnu jako jiné strany.

 

* Jaké si dáváte šance na jihu?

 

Je jasné, že nejvíc lidí bude zelené volit v Praze. Městský liberál je náš typický volič. V jižních Čechách je jiné složení lidí. Na menších vesnicích voliče hledáme těžko. * Myslím, že ani na Šumavě nejste zrovna populární… Asi ne. Kampaň proti kůrovci ale zelené určitě zviditelnila. Ale aby se s tím ztotožnili konzervatvní Jihočeši, na to budeme potřebovat ještě čas. Aby pochopili, že nekácení je reálný koncept, který se v Bavorsku dlouhodobě osvědčil. Já věřím, že zelení tu získají výsledek, který bude podobný jako ten celostátní. Kdyby se podařila překonat pětiprocentní hranice, byli bychom rádi.

 

* Váš předseda v předvolebním klipu rapuje. V písni mimo jiné zpívá, že volič může svým hlasem „vypustit kuřata z Babišovejch klecí“. Co si pod tím máme představit? Plánují zelení nějakou diverzní akci ve Vodňanech?

 

To určitě ne. Je to spíš varování před hledáním nějakých mesiášů, kteří svými miliardami zachrání českou politiku.

 

* Dalším tématem je začleňování Romů. Konkrétně – jak byste řešila třeba situaci na sídlišti Máj? Byla jste místostarostkou Krumlova, který má s Romy zkušenost.

 

Na začátek je třeba říct, že chybou Budějovic bylo sestěhovat Romy na jedno místo. Druhou věcí, kterou je třeba si uvědomit, je, že problémy tam skutečně jsou a není možné před nimi zavírat oči. Já jsem v Krumlově žila vedle Romů dvacet let. Je třeba neházet je do jednoho pytle a pracovat s těmi, kteří o to stojí.

 

* Jak?

 

Sociální pracovníci musí zajistit, aby jejich děti chodily do školy. Musí mít možnost volnočasového vyžití, kroužky, výlety. Mezi Romy je spousta těch, kteří chtějí pracovat, ale nemůžou zaměstnání sehnat. Určitě jsou mezi nimi lenoši, ale stejné je to u bílých. Sociální stát by neměl dávat lidem peníze, ale práci. Krumlov je třeba zaměstnával v městských firmách. A fungovalo to.

 

* Zelení se věnují i tématu zrovnoprávnění homosexuálů. Jste pro to, aby mohli adoptovat děti?

 

Jednoznačně. Já jako ředitelka dětského domova pracuji s náhradními rodinami a snažím se, aby se děti dostaly do rodinného prostředí. Jsem ráda za každé dítě, u kterého se to podaří. Nevidím důvod, proč by gayové nebo lesby nemohli to dítě dostat. To je diskriminace ke škodě sedmi tisíc dětí, které jsou po ústavech.

 

Dana Kuchtová (52 let) Narodila se 18. června 1961 v Českém Krumlově. Vystudovala Střední ekonomickou školu v Táboře a Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích. Poté pracovala jako učitelka a překladatelka. Po roce 1989 byla dlouholetou aktivní členkou a krátce i předsedkyní občanského sdružení Jihočeské matky, které bojovalo proti dostavbě JE Temelín. V roce 2003 se stala členkou Strany zelených. Od roku 2004 byla první místopředsedkyní Strany zelených a mezi roky 2006 a 2007 místostarostkou Českého Krumlova. Této funkce se vzdala, když byla jmenována ministryní školství v Topolánkově vládě. Zde vydržela pouze osm měsíců a rezignovala. Byla i vyloučena ze strany. Do ní se na konci roku 2012 vrátila. V posledních letech je ředitelkou dětského domova v pražských Klánovicích.