16. 11. 2013
Návrh Programu rozvoje kraje zdůrazňuje pozitivní očekávání od výstavby nových jaderných reaktorů v Temelíně zejména v oblasti pracovních míst a investic do dopravní či ubytovací infrastruktury, viz:
- rozšíření Jaderné elektrárny Temelín, s sebou přinese cca 4 tis. pracovních míst jen po dobu výstavby. Budoucí provoz a související investice a služby budou indukovat vznik dalších pracovních míst v regionu.“
- Dostavba 3. a 4. bloku JETE (předpokládané zahájení v letech 2016-17) bude znamenat posílení energetické soběstačnosti regionu i řadu socioekonomických souvislostí významných pro další rozvoj celého kraje. Bude se jednat o investice do nájezdových tras (silniční komunikace ve směrech Písek – Temelín, Tábor – Týn nad Vltavou a od D. Bukovska do Týna nad Vltavou, společně s vybudováním 11 obchvatů a opatřeními místního významu v 6 obcích) v hodnotě cca 1,6 mld. Zbylá částka bude využita na další potřebnou infrastrukturu (např. ubytovací kapacity – zejména na Českobudějovicku a Vltavotýnsku, které v budoucnu mohou sloužit pro bydlení v sociální oblasti – např. bydlení pro seniory, startovací bydlení apod.).
Je však třeba doplnit, že provoz rozšířené JE Temelín by měl negativní dopady na naplnění dlouhodobých záměrů Jihočeského kraje v oblasti cestovního ruchu a rekreace.
Z výsledků studie Výzkumného ústavu vodohospodářského z r. 2009 vyplývá, že s ohledem na scénáře dopadů klimatické změny bude muset být využíván celý stávající zásobní prostor nádrže Lipno 1 pro akumulaci, resp. v suchém období pro dotaci vody do řeky Vltavy. Taková manipulace s hladinou znemožní či značně ztíží rekreační využití vodního díla Lipno, protože hladina by se snížila až o 9 metrů.
Dalším dopadem, tentokrát zejména na vodní nádrž Orlík, bude nárůst koncentrace různých nežádoucích látek včetně fosforu atritia, protože z odebírané chladící vody se 75 až 80 % nevrací, nýbrž odpaří. Vstupní koncentrace fosforu do nádrže Orlík vlivem ETE vzroste – ve všech scénářích překračuje limity pro koupání stanovené nařízením 229/2007 Sb. Další vliv bude na vodní organismy ve Vltavě. Ve výsledku tak mohou být eliminována opatření samospráv na vyčištění vodní nádrže od sinic.
Doporučujeme také odstranit následující nesmyslné a podbízivé tvrzení:
„Plánovaná dostavba JETE tak může napomoci dalšímu snížení závislosti kraje i celé ČR na plynu a ropě ze zahraničí a pomůže udržet energetickou bezpečnost země.“
Nové reaktory však nebudou alternovat výrobu elektřiny z fosilních paliv – případné paroplynové elektrárny naopak budou potřebné pro zálohování celé soustavy. Z ropy a jejích derivátů se u nás elektřina nevyrábí. Takže opak je pravdou, vinou nových reaktorů by vzrostla závislost České republiky na dovozu energetických surovin až na 70 % v roce 2040 (viz návrh Aktualizace Státní energetické koncepce ČR, září 2013).