12. 5. 2014
Ekologické organizace Jihočeské matky, Calla a Hnutí Duha uspořádaly 29. dubna 2014 mezinárodní konferenci „Ekonomické limity jaderné energetiky“. Mezi jejími pořadateli se činil Edvard Sequens a mezi účastníky zářila Dana Kuchtová (viz obr. 1), takto členové rady jihočeské krajské organizace SZ.
Klíčovými tématy konference byly pokles globálního významu jaderné energetiky, nepříznivé dopady navrhovaných státních podpor pro nové reaktory na energetické trhy a varianty pro rozvoj energetického systému bez nových atomových elektráren.
Energetický konzultant Mycle Schneider, globální expert na jadernou energii, řekl: „Jaderná energetika je z trhu vytlačována rychleji, než předpokládaly nejodvážnější odhady. Zatímco konkurenčním technologiím – obnovitelným zdrojům a energetické efektivitě – rychle a stabilně klesají náklady, jaderná elektřina je stále dražší.“
Aktuální zkušenosti z Finska a z Francie mu dávají zapravdu: Podle původního plánu měla být elektrárna ve finském Olkiluoto dokončena v roce 2009 po necelých pěti letech výstavby. Podle smlouvy měla AREVA postavit elektrárnu za 3,2 miliardy eur. Poslední odhad celkové ceny se pohybuje kolem 8,5 miliardy eur a spuštění se předpokládá v roce 2016. Stejné problémy má i stavba ve francouzském Flamanville.
Jan Ondřich, konzultant a energetický expert společnosti Candole Partners, řekl: „Investice do velkých nepružných zdrojů dnes nemají smysl. To platí obzvláště pro jaderné elektrárny, které mají až čtyřnásobné investiční náklady na jednotku výkonu než uhelné zdroje a jsou daleko hůře regulovatelné. V Evropě s větrnými a slunečními elektrárnami je potřeba daleko více investovat do flexibilnosti systému, ne do výroby většího množství elektřiny.“
Zahraniční i domácí experti (obr. 2) prodiskutovali z evropského i globálního pohledu ekonomické příčiny ukončení tendru na výstavbu nových bloků v Temelíně.
Edvard Sequens, energetický expert sdružení Calla, uzavírá: „Česká vláda stále uvažuje o stavbě nových reaktorů. Je to bláhové a ztrátové. Ani případné založení účelového státního podniku pro výstavbu nic nemění na podstatě problému – elektřina z nich bude nekonkurenceschopná. Splnění jaderných snů by tak draze zaplatili čeští daňoví poplatníci.“
V publiku zasedla i další významná osobnost jihočeských zelených Dalibor Stráský (obr. 3).
S využitím tiskové zprávy pořadatelů konference a fotografií Jana Skalíka připravil Jiří Guth.