15. 8. 2024
Carthamus, akciová společnost, která provozuje Energoblok v Českém Krumlově-Domoradicích, předložila v loňském roce záměr rozšířit svou technologii o termické zpracování 80 000 tun mechanicky upravených komunálních odpadů za rok.
Celková produkce odpadu města Český Krumlov je výrazně nižší, než je plánováno spalovat v nové spalovně, ročně 5 000 – 5 200 tun a výrazně nekolísá. Nejvyšší je produkce směsného komunálního odpadu – 3 100 – 3 300 tun ročně (POH Český Krumlov 2018-2023).
Zpracovatelé záměru sami zmiňují výstavbu velkých spaloven ve Vrátě – České Budějovice(160 000 tun/ročně), Písku (50 000 tun/ročně) a v Plané nad Lužnicí (50 000 tun/ročně), dokonce konstatují, že produkce komunálních odpadů vhodných k termickému využití v Jihočeském kraji bude „pokryta“ stávajícími záměry. Tzn., že si zpracovatel oznámení i investor uvědomují zbytečnost a neekonomičnost rozšíření spalovny v areálu Energobloku Domoradice.
V záměru zmiňují zpracovatelé sousední kraje (Plzeňský, Středočeský, Vysočina), které „pokryty“ spalovnami nejsou – zřejmě je plánován dovoz odpadů z těchto krajů a je pravděpodobné, že i ze zahraničí, což bude opět znamenat extrémní ekologickou zátěž při přepravě odpadů – ať zásobování odpady zajišťuje firma Carthamus či externí odpadářská firma (zřejmě výrobce TAP).
Spalovna nás zčásti zbaví závislosti na uhlí, ale vytvoří závislost na produkci odpadů, kterých musí být dostatek, aby byly zajištěny spolehlivé dodávky tepla a elektřiny občanům. To povede ke zvýšenému tlaku na produkci odpadů, nikoli tlaku na jejich prevenci a recyklaci. Prevence a recyklace jsou trendy moderního odpadového hospodářství – tzv. cirkulární ekonomiky. Z Plánu odpadového hospodářství ČR Z pro období 2015 – 2024 schváleného vládou ČR vyplývá, že by produkce komunálního odpadu měla klesat (např. z analýzy odpadu v rámci ČR vyplývá, že obsahem “černých” nádob na směsný odpad je až 60 % vytříditelných položek).
V roce 2035 se má spalovat nejvýš 25% roční produkce odpadů, 65% odpadů by se mělo recyklovat. Spalovny s takto naddimenzovanou kapacitou budou mít v budoucnu problémy se zajištěním odpadů pro spalování, pro obce bude spalování odpadů finančně náročné.
Spalování odpadů nemůže být kvůli produkci fosilních emisí považováno za obnovitelný zdroj energie. Zmiňovaný ekologický pozitivní efekt, tedy nahrazení spalování uhlí spalováním odpadů, je vyhánění čerta ďáblem. Směsný komunální odpad je totiž obnovitelný jen zčásti, protože obsahuje fosilní uhlík, především v plastech. Spálení odpadu neznamená jeho definitivní likvidaci, po spálení vznikají tuny nespálených zbytků, většinou nebezpečný odpad, který se bude muset skládkovat.
Pro svoz odpadu je uvažována silniční doprava. Dopravní zatížení oblasti se díky Energobloku již zvýšilo, nyní se má v souvislosti s instalací nového kotle na spalování odpadů navýšit o dalších 34 jízd nákladních aut denně na celkově 74. Dojde tak k významnému zhoršení situace – zvýšená prašnost, hluk, otřesy a exhalace. Je třeba zmínit, že se jedná o místo, kde jsou u silnice I/39 kolony aut, zácpy a nehody, dopravní situace je podstatně horší než dříve. Každá další dopravní zátěž je problém. Nové napojení na ulici I/39 z Tovární by tristní dopravní situaci mohlo zlepšit. V Tovární ulici se rozrůstá průmyslová zóna a je zde i několik obytných domů – i to vede ke zhoršení dopravní situace.
Místo spalovny je situováno ve velkoplošně zvláště chráněném území. Jedná se o Chráněnou krajinnou oblast Blanský les, jeho jižní okraj, který spadá do IV. zóny ochrany CHKO. Vlastní příspěvky záměru ke kvalitě ovzduší jsou podle vyjádření zpracovatele velmi nízké, realizací a provozem spalovny nedojde podle něho k překročení platných imisních limitů. Odpadní plyny budou zaústěny do komína 110 m, nárůsty emisí jsou však podle našeho názoru významné, emise jsou dokonce vyšší než při využití kotle na spalování uhlí.
Autorka: Dana Kuchtová, spolupředsedkyně jihočeské krajské organizace Strany zelených
Galerie: