18. 10. 2013
Jihočeští a hornorakouští zelení dali prezidentům Zemanovi a Fischerovi jasně najevo, že přeshraniční spolupráce je pro ně samozřejmostí a že je spojuje odpor proti jaderné energetice obecně a proti výstavbě nových reaktorů v Temelíně zvlášť.
Při příležitosti návštěvy rakouského prezidenta Heinze Fischera a prezidenta ČR Miloše Zeman v Českém Krumlově a ve Freistadtu v pátek 18. října 2013 předvedli zelení z obou zemí, že už mnoho let dokáží bezvadně spolupracovat.
Společně s aktivisty protijaderných iniciativ připomněli jihočeští zelení na českokrumlovském zámku, že „Jaderné riziko nezná hranic“ a v lehčím tónu, že odmítat nesmyslnou výstavbu další jaderných bloků je „in“. Ocenili, že prezident Fischer je na rozdíl od svého českého protějšku aspoň letmo pozdravil.
„S našimi českými kolegy už mnoho let spolupracujeme nejen při odmítání nebezpečné jaderné energetiky, ale i při ochraně přírody na obou stranách hranice, při výuce češtiny a němčiny a při obnově přirozené husté sítě sousedských vztahů“, říká Ulli Schwarz, zelená poslankyně hornorakouského zemského sněmu.
„Jaderná energetika působí a hlavně ještě bude působit České republice zbytečné problémy“, uvedla Dana Kuchtová, členka předsednictva Strany zelených a kandidátka v nadcházejících volbách do sněmovny. Má na mysli kromě jiného zásadní otázku dalšího osudu tzv. vyhořelého jaderného paliva a následky kyselinové těžby uranu v severních Čechách nebo zpracování uranové rudy v jihočeských Mydlovarech. „Už teď prakticky veškerou elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně Temelín společnost ČEZ vyváží,“ připomíná Kuchtová. Zelenou, šetrnou alternativou jsou jednak úspory energie, jednak rozumné a stále efektivnější využívání různých obnovitelných zdrojů.
„Věříme, že snaha zelených o udržitelný život už brzy získá i v České republice takovou podporu jako v Rakousku, kde letos získali zelení 11,5 %,“ dodává Jiří Guth, další z jihočeských kandidátů Strany zelených.